Om våra auktioner

Hur går en auktion till hos oss?

Välkommen på visning mellan 11.30 – 13.00

Alla våra auktioner föregås av visning av de föremål som ska auktioneras. Här kan man skaffa sig information om de objekt man kan tänka sig att köpa. Samtliga föremål säljs i befintligt skick, som kund uppmanas och ansvarar du för att innan budgivningen noggrant undersöka och bedöma föremålets skick och att kontrollera att eventuella tillbehör och delar finns med.

Auktionerna startar kl 13.00 i vår auktionssal

Vi har slagauktioner i vår auktionssal som är den traditionella typen av auktion. Alla föremål klubbas fysiskt på plats inför publik och budgivning. Man avger sitt bud genom att ge en tydlig markering med rösten, genom att höja armen eller genom att visa sitt kundnummer. Buden är bindande vilket betyder att den som bjudit är betalningsansvarig om budet lett till köp och efter klubbslaget ansvarar köparen för objektet. Auktionskammaren fritar sig från felaktigheter och skador som förbigåtts vid besiktning, det är köparens undersökningsplikt som gäller.

Kundnummer underlättar budgivning och köp

Som kund är det fördelaktigt att registrera sig i kundtjänsten innan auktionen för att få ett kundnummer som man visar upp när man bjuder. Fördelen är att man slipper gå till kassan och betala efter varje objekt man ropat in. Men har man inget kundnummer kan man bjuda på olika objekt ändå, man är då en kontantkund och skall omedelbart efter det att man köpt ett objekt betala i kassan. Betalning kan ske både kontant och med kort.

Börjar med fyndlådorna!

Vanligtvis börjar vi med fyndlådorna och sen övergår vi till alla övriga objekt. Auktionsförrättaren slår snabbt och våra auktioner brukar vara i ca 4 timmar.

Betalning och avhämtning av auktionsgodset

Betalning sker under auktionen eller direkt efter auktionens slut och betalning kan ske både kontant och med kort. Avhämtning av auktionsgodset ska ske senast måndagen eller torsdagen efter auktionen mellan 12.00-18.00 om annat ej överenskommits. Därefter utgår en förvaringsavgift per objekt och dygn, detta gäller även för kontantkunder.

Vårt café är öppet under hela auktionsdagen!

Välkomna till vårt café, som är öppet under hela auktionsdagen. Passa på och ta en god fika under auktionen. Här i café kan du köpa goda smörgåsar, kakor, gott kaffe, te, läsk mm.

Vad kan du finna på våra auktioner?

Här är exempel på objekt som kan finnas på våra auktioner, det är ingen fullständig lista då vi har enormt mycket att erbjuda på våra auktioner och sortimentet varierar från auktion till auktion. Du kan också se bilder på delar/ett axplock av kommande sortiment för nästa auktion under ”Auktioner” i menyn.

Böcker, tidskrifter, barnböcker, pocket, inbundna böcker, serietidningar.
Fordon, cyklar, bil, motorcykel, moped, roddbåt, båt.
Frimärken, vykort, planscher.
Fyndlådor, alltid välfyllda.
Föremål, tenn, koppar, mässing.
Glas, glasserviser, vinglas, snapsglas, konjaksglas, dricksglas, karaff, glasvas, Champagneglas, glasskålar.
Keramik
, porslin, koppar, skålar, fat, emaljerat, bestick, nysilver, silverbestick, silverskedar, besticksuppsättning, jultallrikar, mortlar, vas, karaff, terrin, tennstop, askfat.
Kistor, amerikakoffert.
Klockor, väggur, bordsur, golvur, armbandsur, pendyler, förgylld pendyl, fickur, herrur, damur.
Konstglas, Ulrika Hydman-Vallien, Bertil Vallien, Kjell Engman, Oiva Toikka, Åsa Jungnelius.
Kristall, kristallskål, kristallglas, kristallkrona, strassprismor, kristallvas.
Konst, oljemålning, akvarell, modern konst, tavla med engelskt jaktmotiv.
Lampor, armaturer, golvlampa, bordslampor, taklampor, fotogenlampa, kristallkronor, mässingslampa, lampetter.
Ljusstakar, kandelaber.
Leksaker, antika leksaker.
Medaljer, pokaler.
Musikinstrument, fiol, gitarr, piano, trumpet, blåsinstrument, flöjt, dragspel, bockhorn.
Mynt, silvermynt.
Möbler, soffa, bord, matbord, marmorbord, skrivbord, sidebord, satsbord, spelbord, blombord, soffbord, furubord, barstolar, stolar, club fåtölj, Chesterfield, chiffonjé, gungstol, skinnsoffa, pall, fällbord, pinnstolar, allmogeskåp, kökssoffa, karmstol, väggskåp, vitrinskåp, byråer, 40-tals möbler, teak möbler, stringhylla, säng, hallmöbel, hörnskåp, byrå, gustaviansk skänk mahognyhylla, serveringsvagn, piedestal, sekretär.
Porslin, matservis, kaffeserviser, teserviser, koppar, skålar, fat.Porslinsfigurer, Dahl Jensen, Bing & Grøndahl.
Serviser, Arabia, Rörstrand, Höganäs, Kosta Boda, Ostindia, Blå Blomster, Gustavsberg, Iittala.
Stilarter, Jugend, Chippendel, Stilmöbler, Dux, Barock, Karl-Johan, Allmoge, Gustaviansk, Rokoko, Nyrokoko.
Silver, guld, smycken, bijouterier, brosch, örhängen, guldörhängen, halsband, armband, Bismark.
Skulpturer, bronsskulpturer.
Speglar, pigtittare, spegel med guldram, spegellampetter.
Textilier, mattor, trasmattor, äkta matta, Wiltonmatta, Rölakansmatta, Gabbeh matta, Persisk matta, handknuten matta, linne, linnehandduk, vävnader, dukar, Flamsk vävnad.
Trädgårdsredskap, gräsklippare, trädgårdsmöbler, verktyg.
Övrigt kamin, symaskin, mangel.