Så funkar det

Våra auktioner/villkor

Hem / Våra auktioner/villkor

Att köpa

Du blir kund hos oss via hemsidan (skapa konto) eller på plats i lokalen. Ert kundnummer får ni via mail. Vid köp tillkommer en köpprovision på 20% inklusive moms. Exempel: Om ett objekt säljs för 100:-, då blir summan för köparen att betala 120:-.

Lagda bud är bindande

Efter vinnande bud får ni fakturan skickad till er via mail. Fakturan går även att hitta på ert konto på vår hemsida under ”Mitt konto”. Har ni ej fått fakturan inom 3 dagar från auktionens avslut kontakta oss. Inköpt gods skall hämtas/betalas inom 7 dagar, ej uthämtat gods debiteras med 50 kr/dag om inget annat är överenskommet.

Betalning kan göras till bankgiro, swish, eller med kort på plats i lokalen när ni hämtar. Notera alltid kundnummer och fakturanr på betalningen. Om betalning /hämtning av gods ej sker inom angiven tid har Karlssons Auktioner rätt att sälja om godset.

Bankgiro: 888-5642
Swish: 123 277 1335
Iban: SE 52 6000 0000 0006 5793 8092
Bic: Handsess

Karlssons Auktioner är berättigad att avvisa bud angivna av en köpare som misskött sina betalningsförpliktelser till Karlssons Auktioner eller bud avgivna av annan person för dennes räkning. Samt kan vi stänga av kunden för vidare köp.

När är vi på plats?

Öppettider

Måndag: 12.00 – 17.00
Torsdag: 12.00 – 17.00

Vi finns alltid tillgängliga per telefon, mail och sms mellan 08-17, måndag till fredag.

Auktionsförfarande

Nya objekt publiceras efterhand. Slutdatum är angivet på varje objekt. Under denna tid kan man även se objekten i vår auktionslokal. Bud kan läggas dygnet runt på hemsidan eller på plats i våra lokaler. Vi finns på Karbingatan 2 i Trelleborg.

Budstege/höjning

100-300 – 25:-
300-1000 – 50:-
1000-5000 – 100:-
5000-10000 – 200:-
10000-15000 – 500:-
15000-75000 – 1000:-

Objektbeskrivning

Alla objekt säljes i förevisat befintligt skick. Om inget annat anges kan man utgå från bruksslitage. Klockor, instrument, teknikföremål, elektronik, elverktyg, fordon etcetera lämnas ingen funktionsgaranti på. Alla objekt kan undersökas och testas på plats i våra lokaler innan bud lägges. Ni kan alltid kontakta kundtjänst för mer info angående objektet.

Utlämning/hämtning av gods

Ta med eget emballage samt bärhjälp om så behövs vid hämtning. Gods som ej hämtas ut inom 7 dagar debiteras med 50 kr/dag, om inget annat är överenskommet.
REKLAMATION SKALL SKE INNAN GODSET LÄMNAR LOKALEN.

Inlämning/sälja

Vi köper hela och delar av hem och dödsbon. Även enstaka föremål. Vi utför även flyttstädning och röjning av lägenheter, hus och gårdar. Vänd er med förtroende till oss!

Info

Ta reda på mer

Under fliken slagauktioner. Vi arrangerar gårds, konkurs & maskinauktioner på plats hos uppdragsgivaren. Då lägger vi ut objekt/översiktsbilder här. Även plats och datum. Då sker auktionen på plats, objekten läggs då inte ut online.

Under fliken till salu. Finner ni objekt som kan köpas till fasta priser. Tex motorfordon, verktyg, maskiner, konkurspartier, möbler mm mm. Om ni önskar köpa något av objekten ring, maila, sms Anna 0709-966788. OBS! På dessa objekt gäller ej reklamation eller ångerrätt. (Ej auktion).

Frakt/emballering

Mindre objekt kan packas och skickas mot ersättning. Tänk på att vi inte skickar ömtåliga föremål pga den höga skaderisken. Ej heller skrymmande objekt såsom möbler, tavlor, kristallkronor etc. Fråga gärna innan bud läggs om frakt är möjligt. Varan packas inom 14 dagar efter att fakturan är betald. När vi packat och vägt återkommer vi till kund om fraktkostnad. Karlssons Auktioner fråntar sig allt ansvar gällande skador som sker under transporten.

Ångerrätt

Enligt lagen om distansavtal och avtal utanför affärslokaler ha en köpare ångerrätt vid köp på nätauktion, dock gäller inte ångerrätten om köparen är näringsidkare. All åberopande av ångerrätt ska meddelas inom 14 dgr från och med att köparen får det köpta objektet i sin eller via ombuds besittning. Dock ej senare än 25 dagar efter avslutad auktion. Har ett föremål skickats och köparen åberopar ångerrätt står köparen för alla kostnader som uppstår i samband med returtransport/frakt. Objektet skall återlämnas i samma skick som det var vid köptillfället, i annat fall förbehåller sig Karlssons Auktioner rätten att neka föremålet från ångerrätt och kräva fullföljelse av köpet. Undantag från ångerrätten gäller föremål som guld och silver samt föremål i partier såsom mynt, frimärks, skivor och vykortssamlingar, partier/fyndlådor där inte alla enskilda delar ingående i ropet inte kan identifieras utifrån föremålets foton. Vid missbruk av ångerrätten äger Karlssons Auktioner rätt att stänga av köparen.

Droit de suite

Enligt paragraf (1960:729) om upphovsrätt till konstnärliga verk tillkommer en avgift vid försäljning av konstnärliga utformade bruksföremål och konstverk såsom tavlor, grafik, keramik och dylikt fram till det 70e året efter konstnärens död. avgiften är 5 % av klubbat pris och går till konstnären eller dess efterlevande. Då klubbat pris ej överstiger 2415:- utgår ingen avgift.